Didaktické hry pre predškolákov na tému: „Oblečenie, obuv, pokrývky hlavy. Didaktické hry na lexikálne témy. Téma: „Oblečenie. Topánky Obrázok oblečenia pre triedu materskej školy

Každý z rodičov chce, aby jeho dieťa vyrastalo inteligentne a úspešne, preto sa snaží s ním začať cvičiť čo najskôr. Najpohodlnejšie je viesť triedy tak, že dieťaťu ukážete vývojové karty. Ukazovaním náučných obrázkov bábätka pre deti pomáhate rozširovať slovnú zásobu bábätka. Môžu to byť karty pre deti, ktoré zobrazujú zvieratá, zeleninu, ovocie, nábytok, obrázky oblečenia, áut, rastlín atď.

Ako viesť hodiny s dieťaťom pomocou kariet

Pri štúdiu nových obrázkov musíte správne pomenovať, čo je na karte zobrazené, povedať, čo to je, na čo sa používa. Môžete dokonca hrať hru nájsť položku. Napríklad pozbierajte nejaké predmety v dome, ukážte ich na kartičke a potom pozvite dieťa, aby to našlo v hromade vecí. Táto hra sa dieťaťu naozaj bude páčiť a vy strávite svoj čas s prospechom a potešením.

Tu nájdete oblečenie pre deti z 36 položiek s obrázkami.

Vyvíjacie karty pre deti "Odevy"

Vyvíjacie karty pre deti "Odevy"

Vyvíjacie karty pre deti "Odevy"

Vyvíjacie karty pre deti "Odevy"

Vyvíjacie karty pre deti "Odevy"

Vyvíjacie karty pre deti "Odevy"

Vyvíjacie karty pre deti "Odevy"

Vyvíjacie karty pre deti "Odevy"

Vyvíjacie karty pre deti "Odevy"

Vyvíjacie karty pre deti "Odevy"

Vyvíjacie karty pre deti "Odevy"

Vyvíjacie karty pre deti "Odevy"

Vyvíjacie karty pre deti "Odevy"

Ako vyrobiť karty a obrázky oblečenia pre deti

Prezentované obrázky oblečenia je potrebné stiahnuť, vytlačiť, ak chcete nalepiť na lepenku alebo iný hrubý papier. Kartičky vystrihnite a hravou formou ich ukážte dieťaťu.

Môžete sa hrať s jedným dieťaťom alebo v skupine detí. Zároveň sa úlohy pre deti môžu líšiť:

1) správne pomenovať položky;

2) povedzte, čo môžete nosiť s čím;

3) s ktorou z vecí súvisí Pánske oblečenie, a ktoré k žene;

4) čo sa nosí v zime, na jar, v lete, na jeseň.

Najdôležitejšou vecou pri komunikácii s dieťaťom je nepochybne pozitívny prístup dospelého, potom bude tréning pre dieťa jednoduchý a prínosný.

Vzdelávacie hry pre deti sú veľmi odlišné. Deti pri vzdelávacích hrách si trénujú vlastné myslenie, vynaliezavosť, predstavivosť, kreativitu.

Môžete si tiež pozrieť vzdelávacie video z kanál UmachkaPrezentácie pre deti "Oblečenie"

Didaktické hry pre predškolákov na tému: "Oblečenie, obuv, pokrývky hlavy."


Autor: Knis Anna Nikolaevna, senior pedagóg.
Miesto výkonu práce: MBDOU "Materská škola č. 3" Úsmev ", Kalach - na - Don.
Popis práce: Dávam do pozornosti didaktické hry pre predškolákov na tému: "Oblečenie, topánky, čiapky." Tento materiál pomôže pedagógom, deťom a ich rodičom hravou formou upevniť vedomosti detí o oblečení, obuvi a klobúkoch.

Didaktická hra: Lotto "Oblečenie".


Cieľ: Upevnenie vedomostí detí o rôznorodosti oblečenia, schopnosť rozlišovať a nájsť to správne oblečenie.
Didaktický materiál: Hracie pole (4 kusy) rozdelené na 6 štvorcov s obrázkami rôznych odevov zodpovedajúcich obrázkom na malých kartičkách (24 kusov).






Priebeh hry: Hra pre deti od 3 rokov. Hru môže hrať 3-5 ľudí. Hráči dostanú hracie karty. Moderátor vytiahne zo špeciálneho nepriehľadného vrecka malú kartičku, hráč alebo prezentujúci pomenuje oblečenie vyobrazené na kartičke. Kto našiel zodpovedajúci obrázok vo svojom poli, vezme si obrázok pre seba. Toto pokračuje, kým jeden z účastníkov nepokryje celé ihrisko obrázkami.
Didaktická hra: Loto „Topánky a klobúky“.


Cieľ: Upevnenie vedomostí detí o rozmanitosti topánok a klobúkov, schopnosť rozlišovať a nájsť správnu obuv a klobúky.
Didaktický materiál: Hracie pole (4 kusy) rozdelené na 6 štvorcov s obrázkami rôznych topánok a klobúkov zodpovedajúcich obrázkom na malých kartičkách (24 kusov).






Priebeh hry: Hra pre deti od 3 rokov. Hru môže hrať 3-5 ľudí. Hráči dostanú hracie karty. Moderátor vytiahne zo špeciálneho nepriehľadného vrecka malú kartičku, hráč alebo prezentujúci pomenuje pokrývku hlavy alebo topánky vyobrazené na karte. Kto našiel zodpovedajúci obrázok vo svojom poli, vezme si obrázok pre seba. Toto pokračuje, kým jeden z účastníkov nepokryje celé ihrisko obrázkami.
Didaktická hra „Oblečte Tanyu a Vanyu na sezónu“.
Cieľ: Formovanie detských predstáv o oblečení, čiapke a obuvi, ich spojitosti s ročným obdobím a počasím.
Didaktický materiál: Karty s obrázkom oblečenia, topánok a klobúkov 30 kusov a štyri hracie polia s obrázkom Vanya, Tanya a sezóny.






Priebeh hry: Rozložte karty s obrázkom oblečenia, topánok a klobúkov v súlade s ročným obdobím a pohlavím (pre dievča Tanyu napravo od ihrisko, a pre chlapca Vanya vľavo).
Didaktická hra „Hádaj oblečenie, obuv alebo pokrývku hlavy“
Cieľ: Rozvoj schopnosti popísať odev, pokrývku hlavy alebo obuv a rozpoznať ich podľa popisu.
Didaktický materiál: Karty zobrazujúce oblečenie, topánky a klobúky.
Priebeh hry: Učiteľ rozdáva deťom kartičky s obrázkami oblečenia, topánok a klobúkov. Deti svoje karty nikomu neukazujú. Učiteľ vyzve jedno dieťa, aby opísalo, čo je na jeho obrázku, alebo aby urobilo hádanku. Ostatné deti musia uhádnuť, čo je znázornené na obrázku.
Napríklad: Toto je pokrývka hlavy, ktorú nosia dievčatá v lete. Je vyrobený zo slamy. (Slamený klobúk).
Toto sú topánky, ktoré chlapci a dievčatá nosia na jar alebo na jeseň po daždi. Je vysoká a vyrobená z gumy. (Gumové čižmy).
Didaktická hra „Zbieraj obrázok“
Cieľ: Rozvoj logického myslenia, rozhľadu, kognitívneho záujmu a rečovej aktivity.
Didaktický materiál: Karty s obrázkom oblečenia, topánok a klobúkov, rozrezané na niekoľko častí.
Priebeh hry: Hra pre deti od 3 rokov. Deti dostanú hracie karty, rozrezané na 2, 3, 4 časti (podľa veku a schopností dieťaťa). Po zozbieraní obrázka dieťa povie, čo nazbieralo.
Napríklad: Šaty Zelená farba Sú oblečenie.
Čižmy žltá farba, gumené sú topánky.
Klobúk s klapkami na uši sivá- toto je pokrývka hlavy.
Didaktická hra "Piaty doplnok"
Cieľ: Rozvoj zručností na klasifikáciu odevov, obuvi a klobúkov podľa základných vlastností.
Didaktický materiál: Kartičky zobrazujúce 5 druhov odevov, topánok a klobúkov, z toho 4 patria do jednej tematickej skupiny a piate do inej skupiny.
Priebeh hry: Deti dostanú úlohu: „Pozrite sa na obrázky, pomenujte, čo je na nich zobrazené, a určte, ktorý obrázok je nadbytočný. Zostávajúce obrázky pomenujte jedným slovom." Každý účastník postupne vylučuje ďalší obrázok. Ak sa pomýli alebo nesplní úlohu, ponúkne sa ďalšiemu hráčovi, aby dokončil svoju možnosť. Za každú správne splnenú úlohu dávajú žetón. Vyhráva ten, kto má najviac žetónov.
Napríklad: Karta zobrazuje sandále, pršiplášť, tenisky, šľapky a čižmy. Pršiplášť navyše, pretože je to oblečenie a zvyšok sú topánky.


Výučba predškolákov je oveľa efektívnejšia, ak učiteľ alebo rodič používa obrazové materiály. Krásne obrázky oblečenia pre deti vám napríklad umožňujú:

  • rozhovor;
  • rozvoj;
  • hra.

Správne zvolené ilustrácie pre deti zaisťujú polovicu úspechu akéhokoľvek logopedického cvičenia, udržia pozornosť bábätka a dajú mu potrebné „tipy“.

Všeobecné zásady práce s obrázkami

Aké pravidlá by sa mali dodržiavať pri používaní obrázkov na hodinách s deťmi? Nie je veľa požiadaviek, ale všetky sú dôležité:

  • Zoberte obrázky predmetov na tému oblečenie, ktoré sú deťom dobre známe. Na hodinách rozvoja reči by ste nemali používať obrázky zastaraných vecí (palčiaky s elastickými pásikmi), ľudových krojov alebo klobúkov (kokoshnik), uniforiem (bundy).
  • Na kartách pre predškolákov by malo byť oblečenie nakreslené čo najpodrobnejšie, detaily sú tu dôležité. Je dobré, ak umelec sprostredkuje textúru látky (načechraná kožušina, hrubý záves, lesklý satén). Pomôže to deťom používať v popisoch viac prídavných mien.
  • Na jednu vyučovaciu hodinu sa odporúča urobiť nie viac ako 10 obrázkov na tému alebo jeden predmet. To umožňuje starostlivo preskúmať obrázky, zaznamenať všetky ich vlastnosti a odrážať to v reči.
  • Obrázky by mali byť kvalitné, husté. Pozadie by malo byť vybrané iba biele.
  • Všetky obrázky by sa mali použiť podľa témy. Napríklad oblečenie do škôlky alebo letný šatník.







Vynikajúci ukážkový materiál na tému oblečenie môžete vytvoriť vytlačením ilustrácií k tomuto článku a prilepením na hustú základňu páskou.

Ako správne používať obrázky na hodinách a v hrách

Ak chcete na hodine použiť kartičky s oblečením, je dôležité, aby ste si ich najskôr deti dobre prezreli.

Je užitočné uskutočniť niekoľko hier (na pozornosť alebo logiku) s ilustráciami vybranými na precvičovanie reči, ktoré potom možno použiť v triede. To dáva deťom príležitosť zoznámiť sa s kresbami bez zhonu, klásť dospelým otázky o tom, čo videli. Nasledujúce techniky budú užitočné:

  1. Ak plánujete konverzáciu na tému "Zimné oblečenie", mali by ste venovať čas hrám "Budem nosiť v zime alebo v lete?" alebo „Nájdite si pár“ (s ponožkami, palčiakmi, klobúkmi, šatkami, teplými topánkami).
  2. Prečítajte si báseň alebo krátky príbeh o obliekaní vonku počas chladného obdobia.
  3. Spustite aplikáciu na tému oblečenia alebo požiadajte deti, aby nakreslili. Môžete tiež urobiť rezané obrázky na prípravné práce, hádanky s prvkami šatníka, sfarbenie "Oblečenie a obuv", dizajnérov "Mladý módny návrhár".
  4. Ponúknite deťom tematické hádanky o oblečení, ktoré už veľmi dobre poznajú.
  5. Stojí za to vybrať vhodné oblečenie pre bábiky a organizovať s nimi hry.

Po takomto predbežnom „ponorení sa do témy“ bude pre deti oveľa jednoduchšie zapojiť sa do rečových hier.





Rečové hry s obrázkami

Tu je niekoľko príkladov rečových hier, ktoré môžete robiť so svojimi deťmi. predškolskom veku na hodinách logopedie aj doma.

  • "Ideme na prechádzku"

Vyzvite svoje dieťa, aby si vybralo vždy jednu kartu zo série Oblečenie pre deti a porozprávajte sa o tom, prečo ju nosí, opíšte vlastnosti (budem nosiť tento dlhý vlnený šál. Uviažem si ho na vrch kombinézy, aby mi bolo teplo) .

  • "Páni, aké palčiaky!"

Každý hráč si zase vyberie ľubovoľný obrázok s kúskom oblečenia. Potom pomenuje jednu z jeho vlastností, vlastností. Potom sa karta dostane k inému hráčovi. Toto pokračuje, kým nie sú vymenované všetky charakteristiky. (Príklad: Rukavice - teplé, nadýchané, pletené, farebné, mäkké, nové, vlnené, módne). Kartu si ponechá posledná osoba, ktorá slovo pomenovala. Vyhráva ten, kto nazbiera najviac obrázkov v celej hre.

  • "Oblečte deti"

Všetky karty s oblečením sú vyložené pred hráčov. Každý z nich si zase vyberie obrázok, obrázok, na ktorý môže láskyplne pomenovať (Príklad: plstené čižmy, plstené čižmy, šál-šál, kožuch).

  • "Urobme poriadok"

Každý hráč si vezme jeden „šatník“ so symbolmi-obrázkami lexikálnych tém: Oblečenie a obuv, ako aj klobúky. Môžete pridať niekoľko ďalších skupín: top, na doma, podľa ročných období. Prednášajúci vyberie jednu kartu po druhej a potom pomenuje, čo je na nej zobrazené. Musíte "dať túto vec do skrine." Ak sa jeho majiteľovi podarí rýchlo vyzdvihnúť kartu, potom mu zostáva, ak nie, prezentujúci ju odloží. Vyhráva ten, kto ako prvý správne „naplní skriňu“.

  • "Zábavné hádanky o oblečení a obuvi"

Rozdajte všetkým hráčom kartičky s predmetmi na danú tému. Každý by mal prísť s hádankami o oblečení, ktorého obrázky dostal.

  • "dvojičky"

Vyzdvihnite páry obrázkov s podobnými šatníkovými predmetmi (klobúk-klobúk, šaty-sundress, čižmy-čižmy). Pozvite svoje dieťa, aby hovorilo o podobnostiach, rozdieloch. Vyhráva ten, kto príde s najviac znakmi.