Triedna hodina pre základné ročníky „čo to znamená zanechať svoju stopu na zemi“. Čo to znamená zanechať svoju stopu na zemi? Čo to znamená zanechať svoju stopu na zemi

Zanechať stopu (stopy) ZANECHAŤ STOPU (STOPY). ZANECHAŤ STOPU (STOPY). Expresné. Po vykonaní niečoho významného, ​​dosiahnutí významných výsledkov v niečom si zachovajte uznanie medzi niekým iným. Šéfka múzea bola zrejme výnimočná osobnosť, ktorá v sebe dokázala zanechať stopu a nakaziť ju láskou k jej práci.(L. Anisov. Pôvodom z Elabugy). Čechovovi hrdinovia napriek krátkej existencii v ruských a svetových duchovných dejinách zanechali svoje nezmazateľné stopy. A teraz sú pre nás nesmrteľné obrázky vytvorené Čechovom.(S. Zalygin. Génius taktu).

Frazeologický slovník ruštiny spisovný jazyk... - M .: Astrel, AST... A.I. Fedorov. 2008.

Pozrite sa, čo je „Zanechať stopu (y)“ v iných slovníkoch:

    ZANECHAŤ STOPU (STOPY). ZANECHAŤ STOPU (STOPY). Expresné. Po vykonaní niečoho významného, ​​dosiahnutí významných výsledkov v niečom si zachovajte uznanie medzi niekým iným. Vedúci múzea bol zjavne vynikajúci človek, ktorému sa podarilo ... ... Frazeologický slovník ruského literárneho jazyka

    trať- podstatné meno, m., uptr. veľmi často Morfológia: (nie) čo? sledovať a sledovať, sledovať, čo? sledovať, (vidieť) čo? stopa, čo? ďalej, o čom? o stope a v stope; pl. čo? stopy, (nie) čo? stopy čoho? stopy, (pozri) čo? stopy čoho? stopy čoho? o stopách 1... Výkladový slovník Dmitrieva

    trať- 1) sledovať a sledovať (y), dátumy. sledovať, ponúknuť. na stope, na stope, pl. stopy, m. 1. Odtlačok, odtlačok nohy alebo labky, na ktorej l. povrch. Páčil sa mu sneh, bledé svetlá lámp, ostré čierne stopy, ktoré podrážky zanechali na prvom snehu ... ... Malý akademický slovník

    TRACK- V každej (každej) stope. 1. Orol. Všade, všade. SOG 1992, 5. 2. Ryaz. Vždy, kedykoľvek. DS, 522. V jednej koľaji. Kar. Až do konca úplne (niečo odstrániť, odstrániť, zničiť). SRGK 2, 21. Veľká stopa. Mord. O tom, čo L. veľmi potrebné,...... Veľký slovník ruských prísloví

    TRACK Ušakovov výkladový slovník

    TRACK- 1. NEXT1, stopa (stopa zastaraná) a stopa, dátum. stopa, tvorca. ďalšie, predtým. stopa, pl. stopy, manžel. 1. Odtlačok, odtlačok niečoho (ľudské alebo zvieracie nohy, kolesá alebo kočiarové behúne atď.) na zemi alebo inom povrchu. "Videl… … Ušakovov výkladový slovník

    ODÍSŤ- ODÍSŤ, vlyu, vish; uložené; sover. 1.kto (čo). Odísť, odísť do dôchodku, nebrať so sebou (úmyselne alebo zabudnutie). O knihu doma. O deťoch na dedine. O. kufor do koča. 2. čo. Uložiť, uložiť. O. jedlo (jedlo) na večeru. Ach, máš na to právo...... Ozhegovov výkladový slovník

    Motívy Lermontovovej poézie- MOTÍVY Lermontovovej poézie. Motívom je stabilný sémantický prvok lit. text, opakujúci sa v rámci množstva folklóru (kde motív znamená minimálnu jednotku dejovej kompozície) a lit. umelec manuf. Motív m. B. uvažované v kontexte všetkej tvorivosti ... ... Lermontovova encyklopédia

    Zakázané témy histórie- Zakázané témy histórie Ruský cyklus filmov venovaný hľadaniu dôkazov o existencii starovekej vysoko rozvinutej civilizácie na Zemi. Legendárna atlantská civilizácia a ďalšie neakademické verzie sa zvažujú ako možnosti. Autori nie sú ... ... Wikipedia

    Volt (karikatúra)- Tento výraz má iné významy, pozri Volt (významy). Tento článok je o karikatúre. Informácie o prehliadači nájdete v časti Bolt Browser. Volt Bolt ... Wikipedia

Hodina v triede pre 3. ročník.

Téma: "Čo to znamená zanechať svoju stopu na zemi?"

Cieľ: Odhaliť so žiakmi pochopenie problému zmyslu života, ich stopy na zemi

Úlohy:

1) Stanovte si ciele pre váš budúci život;

2) Rrozvíjaťschopnosť analyzovať,porovnávať,urobiťzávery; rozlišovať medzi dobrom a zlom;

3) Podporovať správny postoj k činom iných ľudí a ich vlastným;opatrnýpostojKomuprírody.

Vybavenie: Počítač, projektor, obrázky so stopami, obálka s fantómami, prezentácia o slávni ľudia, obraz zemegule, vyrezávané stopy na stoloch, perá. (čísla 1,2,3,4 by mali byť pripevnené pod lavice pred začiatkom hodiny na hru "Fanta")

Plán triedy:

    Zobrazovanie obrázkov so stopami, definovanie témy vyučovacej hodiny

    Hra "prepadá"

    Rozhovor a prezentácia prezentácie o ľuďoch, ktorí zanechali svoje stopy na zemi.

    Hra "Áno, nie"

    Napíšte svoje sny alebo 1 vec, ktorú by ste chceli urobiť v prospech iných ľudí.

    Záver.

Priebeh udalosti

Ahojte chalani. Volám sa Oľga Viktorovna. Dnes nie sme sami, máme veľa hostí, vstaňme a pozdravme ich.

Som rád, že sme sa tu všetci zišli.

Aj keď vás takmer nepoznáme,
Ale dúfam, že si rozumieme
A obrázky nám v tom pomôžu,

S ktorou hodinou v triede začíname .

(na tabuli je obrázok zemegule)

ukážka obrázkov so stopami (zavesiť ich na tabuľu po celom svete)

(deti hádajú, komu stopy patria

1.mačacie stopy

2.vtáčie stopy

3.stopy človeka v piesku

4. odpadky.

Chlapi, čo myslíte, o čom sa dnes budeme baviť (odhadované odpovede detí)

Dnes budeme hovoriť na tému: "Čo to znamená zanechať svoju stopu na zemi?"

Ale skôr, než o tom začneme hovoriť. Chcem vás pozvať, aby ste si so mnou zahrali. Pod pokrievkami vašich stolov sú čísla.

(4 osoby na zavolanie do rady).

Hra "prepadá"

Chlapci, túto hru som si vybral z nejakého dôvodu. Vieš odkiaľ to prišlo?

(Predtým sa sladkosti nebalili do obalov, ukladali sa do špeciálnych škatúľ. Thomas Edison vynašiel obaly od cukríkov - tento papier je namočený v parafíne, pomáhal sladkostiam vydržať dlhšie. Jeho vynález používame dodnes)

Snímka "Obaly cukríkov"

chlapci, čo viete o Thomasovi Edisonovi? (odpovede detí)

Informácie o Edisonovi

SLIDE portrét Edisona

Posuv žiarovky

Chlapci, pozrite sa teraz na tieto snímky. Čo na nich vidíš?

(Odpovede detí)

A na tejto snímkeNemecký politik a rečník, zakladateľ totalitnej diktatúry Tretej ríše, nemecký Führer Adolf Hitler.

SLIDE 3 Vojnou zničené domy

SLIDE 4 bomby

SLIDE 5 plačúcich ľudí

ŠMYKĽAVKA 6 Hitler

Keď zhrniem náš rozhovor, rád by som od vás počul, s kým si dnes spomínate pozitívna stránka, a ktorý s negatívom?

Posuňte + a -

Ukázalo sa, že títo ľudia zanechali stopy svojho života na zemi.

Môžeme si vziať ďalšie príklady a zvážiť dobré stopy, ktoré zanechala osoba alebo zlo.

Niektoré príklady nesú tvorivú silu (láska, dobro), iné - deštruktívnu silu. Všetko závisí od toho, aké ciele si človek stanoví, o čom sníva.

Aby sme sa naučili rozlišovať medzi dobrom a zlom, trochu sa pohráme

Hra Áno, nie

Dúfam, že sa vám náš dnešný rozhovor s vami zaryl do sŕdc a budete veľmi pozorne sledovať, akú stopu chcete na zemi zanechať.

Pozývam vás, aby ste sa zamysleli nad tým, kým by ste sa chceli stať, aby ste priniesli veľa výhod pre všetkých ľudí.

(môžete napísať, aký dobrý skutok by ste chceli urobiť v prospech iných ľudí)

Posunúť z glóbus

Na stoloch sú vyrezávané stopy (požiadajte deti, aby napísali svoj sen alebo jednu vec, ktorá by podľa vás bola začiatkom vašich dobrých skutkov na zemi)

Keď deti napíšu, každý vysloví svoj nápad a pripevní ho magnetom na zemeguľu.

Hra áno nie

Nedocenený génius

Ako dieťa bol Edison považovaný za mentálne retardovaného

Thomas Edison sa narodil 11. februára 1847 v malom mestečku Maylen, ktoré sa nachádza v štáte Ohio v USA.

V detstve mal Thomas nižšiu výšku ako mnohí jeho rovesníci, vyzeral trochu choro a krehko. Prekonal ťažkú ​​chorobu so šarlachom a prakticky stratil sluch. To ovplyvnilo jeho štúdium v ​​škole - budúci vynálezca tam študoval iba tri mesiace, potom bol poslaný do domácej školy s urážlivou vetou učiteľa „obmedzene“. V dôsledku toho sa matka zaoberala výchovou svojho syna, ktorému sa podarilo vzbudiť v ňom záujem o život.

Prvá skúsenosť s vynálezcovskou činnosťou nepriniesla Thomasovi slávu. Jeho prvý aparát na sčítanie hlasov počas volieb nikto nepotreboval – americkí poslanci ho považovali za úplne zbytočného. Po prvých neúspechoch sa Edison začal držať svojho zlatého pravidla – nevymýšľať niečo, čo nie je žiadané.

    Mimeografia - zariadenie na tlač a rozmnožovanie písomných prameňov v malých vydaniach, ktoré s obľubou používali ruskí revolucionári.

    Spôsob skladovania biopotravín v sklenenej nádobe - patentovaný v roku 1881 a zahŕňal vytvorenie vákuového prostredia v nádobe.

    Kinetoskop - prístroj na sledovanie filmu jednou osobou. Išlo o masívnu skrinku s okulárom, cez ktorý bolo možné vidieť záznam v dĺžke až 30 sekúnd. Pred príchodom filmových projektorov bol veľmi žiadaný, ktorý v masovom sledovaní vážne stratil.

    Membrána telefónu - zariadenie na reprodukciu zvuku, ktoré položilo základy modernej telefónie.

    Šablónové pero - pneumatické zariadenie na perforovanie tlačového papiera, patentované v roku 1876. Na svoju dobu to bolo najefektívnejšie zariadenie schopné kopírovať dokumenty. O pätnásť rokov neskôr S. O'Reilly vytvoril tetovací strojček založený na tomto pere.

    Fluoroskop - prístroj na skiaskopiu, ktorý vyvinul Edisonov asistent K. Delli. V tých časoch sa röntgenové lúče nepovažovali za obzvlášť nebezpečné, a tak si fungovanie prístroja vyskúšal na vlastných rukách. V dôsledku toho mu boli postupne amputované obe končatiny a on sám zomrel na rakovinu.

    Elektrické auto - Edison bol v priateľskej posadnutosti elektrinou a veril, že on je skutočnou budúcnosťou. V roku 1899 vyvinul alkalickú batériu a zamýšľal ju vylepšiť smerom k zvýšeniu jej zdrojov. Napriek tomu, že na začiatku 20. storočia bola v Spojených štátoch viac ako štvrtina áut na elektrický pohon, Thomas túto myšlienku čoskoro opustil kvôli masívnemu rozšíreniu benzínových motorov.

    Elektrická lampa

Každý človek zanecháva na Zemi nejakú stopu. Dobré alebo zlé, každý si vyberie. Ale čím viac dobra človek robí, tým lepší je náš svet, hoci sa zdá, že je to nepostrehnuteľné. Ale každý čin má svoje následky a čím viac dobrých skutkov bude, tým krajší a lepší bude náš svet.

Akú dobrú stopu môžete zanechať na Zemi

Môžete prísť s mnohými dobrými skutkami a nápadmi, ako urobiť svet lepším, ako zanechať stopu a ako urobiť budúce generácie hrdé na nás a náš svet. Tu je to, čo môžete urobiť, aby ste pomohli sebe a svojmu okoliu, pretože musíte dávať len dobro, zlo a tak veľa:

  • Detským domovom sa dá pomôcť. Deti na takýchto miestach skutočne potrebujú akúkoľvek podporu: materiálnu aj morálnu.
  • Môžete pomôcť ľuďom s nevyliečiteľnými chorobami alebo tým, ktorí potrebujú nákladnú operáciu. Aj malá suma môže človeka zachrániť.
  • Môžete pomôcť útulkom pre zvieratá. V dnešnej dobe je veľa zvierat, ktoré nemajú dostatok potravy. Do útulku prineste krmivo alebo hračky pre zvieratko, môže mu to veľmi pomôcť.
  • Musíte si tiež vybrať povolanie podľa svojich predstáv. To pomôže žiť v harmónii, pretože práca je dôležitou súčasťou života každého človeka. Potrebujete stúpať po kariérnom rebríčku, dosahovať úspechy alebo dokonca experimentovať. Každý má predsa šancu stať sa slávnou a uznávanou osobnosťou, ako napríklad Albert Einstein, Alexander Puškin či Wolfgang Amadeus Mozart. Týmto spôsobom môžete výrazne prispieť k rozvoju nášho sveta.
  • Okrem toho musíte o sebe zanechať dobrú stopu so svojou rodinou. Je veľmi dôležité, aby na vás boli budúce generácie hrdé. Musíme sa snažiť byť dobrou manželkou, matkou, babičkou alebo manželom, otcom, starým otcom. Aby ste to dosiahli, musíte pomôcť svojej rodine, vychovávať deti, postarať sa o svoju spriaznenú dušu a vytvoriť pohodlie a teplo v dome.

Je ťažké zanechať o sebe na Zemi dobrú stopu?

Verím, že to vyžaduje veľa úsilia, ale musíte to skúsiť. Chcem zanechať len pozitívnu a láskavú stopu a za to budem ľuďom pomáhať, učiť sa podľa svojho povolania a rozdávať radosť iným.

Text č. 14

Úloha číslo 1. Prečítajte si text K. Čukovského, odpovedzte na otázky a vyplňte tabuľku:

Život potvrdzujúca príroda, dynamická, nevyčerpateľne aktívna, Čechov sa snažil život nielen opísať, ale aj prerobiť, postaviť, neskrúcaný v oblakoch.

Je zaneprázdnený organizáciou v Moskve prvého Ľudového domu s čitárňou, knižnicou, sálou, divadlom.

Chce vidieť, aby sa klinika pre kožné choroby postavila priamo tam, v Moskve.

Má plné ruky práce s organizáciou prvej biologickej stanice na Kryme.

Zbiera knihy pre sachalinské školy a posiela ich tam v dávkach.

Neďaleko Moskvy stavia školy pre roľnícke deti a zároveň zvonicu a ohnisko pre roľníkov. A neskôr, keď sa usadil na Kryme, postaví tam štvrtú školu.

Všeobecne platí, že všetka výstavba priťahuje Čechov, pretože podľa jeho názoru vždy zvyšuje množstvo ľudského šťastia.

„Spomínam si na jeho detskú radosť,“ hovorí Stanislavskij, „keď som mu raz povedal o veľkom dome vo výstavbe pri Červenej bráne v Moskve, ktorý mal nahradiť podradné jednoposchodové sídlo, ktoré bolo zbúrané. Anton Pavlovič o tom dlho potom s potešením rozprával každému, kto ho prišiel navštíviť.

Raz mu Gorkij prečítal svoju hrdú pieseň o staviteľovi, ktorý túži premeniť celú planétu neúnavným poľnohospodárstvom a stavebníctvom, a v tejto piesni bolo povedané:

Kruh zeme by prešiel a všetko rozoral,

Prešlo by storočie - mestá oplotené,

Staval by som kostoly a sadil záhrady!

Ozdobil by som zem ako dievča...

Táto pieseň nemohla Čechova nepotešiť, pretože plne vyjadrila jeho vlastnú vieru v záchranu nášho tisícročného záhradníctva a architektúry.

"Ak by každý človek na kúsku svojej pôdy urobil všetko, čo môže, aká krásna by bola naša zem!" - povedal súčasne Gorkymu. A vo svojej knihe napísal: „Moslim kope studňu, aby si zachránil dušu. Bolo by dobré, keby každý z nás zanechal po sebe školu, studňu alebo niečo podobné, aby život neminul a nezmizol vo večnosti bez stopy.“

(K. Čukovskij)

1. Aká je téma textu K. Čukovského?

2. Aké sú hlavné problémy textu, ktoré môžete identifikovať?

3. Ako môžete charakterizovať problém textu (vyberte požadované):

· Ostrý;

· Dôležité;

· Vážne;

· Kontroverzný;

· Naliehavé;

· Hlavná;

· Hlboký;

· Zrelé;

· Nerozpustný...

Úloha číslo 2. Obnovte záznam v tabuľke ("Predmet"); samostatne formulovať problémy textu a identifikovať postoj autora na základe materiálu v tabuľke:

Úloha číslo 3. Prečítajte si text študentskej eseje a odpovedzte na otázky:

Každý človek sa snaží na zemi zanechať dobrú spomienku na seba: sadí stromy, píše knihy, stavia kostoly... To všetko však nerobí pre seba, nie z márnivosti – pre dobro svojho okolia. Presne to je opísané v texte K. Čukovského.

Otázka, čo je potrebné zanechať po sebe „užitočnú pamäť“, vytvárať to, čo ľudia potrebujú, je dôležitá a významná pre každého z nás. Ale aby sme neprežili život nadarmo, je potrebné zvoliť si správny životný cieľ, nenechať sa pri tejto voľbe oklamať. Je potrebné začať okolo seba takú „konštrukciu“ nádherného života, aby sa zvýšil „súčet ľudského šťastia všetkých ľudí na zemi“. Z tejto pozície možno problém nastolený K. Čukovským nazvať filozofickým a morálnym.

Autor sa snaží čitateľovi sprostredkovať myšlienku: „Bolo by dobré, keby každý z nás zanechal“ niečo užitočné. K. Čukovskij zároveň sústreďuje našu pozornosť : „Ak by každý človek na pozemku urobil všetko, čo môže“, potom by „naša krajina bola krásna“. Navyše uzatvára: život nepominie a nepôjde „do večnosti bez stopy“, ak každému z nás záleží na tom, čo zanechá ďalšej generácii.

Nedá mi inak, než súhlasiť s autorom, ktorý vyzýva každého, aby po sebe zanechal niečo užitočné pre každého: niekto postaví školu, niekto vykope studňu a niekto dá do poriadku opustené ihrisko. Hlavná vec je, že detské oči sa budú pozerať do vašej tváre s vďačnosťou a úplne neznámi ľudia budú šťastní.

Mnoho ruských básnikov a spisovateľov sa obrátilo na otázku, či by mal byť prípad užitočný, aby zostal v pamäti ľudí. Takže v románe L.N. Tolstého „Vojna a mier“ jedna z hlavných postáv Pierre Bezukhov nielen premýšľa o potrebe robiť užitočné skutky, ale svoj plán aj uvádza do praxe. Otvára školy a nemocnice pre roľnícke deti zbavené možnosti naučiť sa čítať a písať, stavia nemocnice pre chudobných. Pierre Bezukhov to robí na príkaz svojho srdca, ktoré mu hovorí, že takto si splní svoju občiansku povinnosť.

Okrem toho v histórii našej vlasti existuje veľa príkladov „krásnej, kreatívnej“ výstavby. Základ tradície tak položili mnohí slávni lekári 9. – začiatku 20. storočia: boli iniciátormi výstavby nemocníc pre chudobných, tých, ktorí sa ocitli „na dne“ života. Mená S.P. Botkin, N.I. Pirogová, N.F. Filatov. Bolo by pekné, keby sa táto tradícia obnovila aj v našich dňoch! ..

Po prečítaní textu K. Čukovského som teda dospel k záveru, že každý z nás by sa mal pokúsiť zanechať svoju stopu v živote svojej rodiny, svojho mesta a možno aj štátu ako celku. Ale to sa stane iba vtedy, ak budeme hľadať univerzálne, a nie svoje osobné šťastie. Len tak náš život nezmizne do večnosti bez stopy.

2. Bol predmet textu prevedený na problematická záležitosť? / (zvýraznite štruktúru farebnou pastou, umiestnite symbol na políčka PT **)

3. Čo je podľa práce študenta hlavnou (hlavnou) myšlienkou textu K. Chukovského?

4. Akými konštrukciami vo svojej práci študent formuluje komentár k problému, ktorý uviedol autor tohto textu K. Čukovskij? (Tieto konštrukcie zvýraznite farebnou pastou, symbol umiestnite na polia KP ***)

5. Akými konštrukciami vo svojej eseji študent formuluje postoj autora (K. Čukovskij), argumentujúceho o dôležitosti problému zanechať svoju stopu na zemi? (Tieto konštrukcie zvýraznite farebnou pastou, symbol umiestnite na polia PA****);

6. Akými konštrukciami si študent v eseji vytvára názor na problém textu? Je súčasťou textu úvaha, alebo je to konštatovanie: vyhlásenie-súhlas s postojom autora textu K. Čukovského? (Tieto konštrukcie zvýraznite farebnou pastou, symbol umiestnite na polia CM*****);

7. Poskytli študenti dôkaz o svojom vlastnom názore na problém, ktorý identifikoval autor textu? Ilustrujú dôkazy tento argument? (Samotný argument a ilustráciu k argumentu v dôkazoch zvýraznite farebnou pastou, do polí vložte symboly ****** D1, Al, II; D2, A2, 112).

8. Urobili žiaci záver, ktorý dopĺňa úvahu podľa textu K. Čukovského? (Zvýraznite konštrukciu, ktorá zdobí záver študentskej eseje farebnou pastou, a vložte symbol V********)

Úloha číslo 4. Vykonajte autotest pomocou rady uvedenej v tejto aktivite:

Človek sa nenarodí preto, aby bez stopy zmizol ako zrnko prachu, nikomu neznáme. Človek sa rodí preto, aby na sebe zanechal večnú stopu.

Človek necháva v človeku predovšetkým seba. Toto je naša nesmrteľnosť. Žijeme preto, aby sme na seba zapôsobili v synovi alebo dcére, aby sme žili v ich vášňach a práci. Toto je najvyššie šťastie a zmysel života. Ak chcete zostať v ľudskom srdci, vychovávajte svoje deti. Výchova človeka je najdôležitejšou spoločenskou povinnosťou.


Od toho, ako jasne človek vidí najvyšší zmysel svojho bytia v otcovstve a materstve, závisí jeho morálny vzhľad. Naším dôležitým výchovným poslaním je, aby človek, ktorého tvoríme, bol zodpovedný nielen za svoje súčasné správanie, ale aj za budúcnosť a budúcnosťou je myseľ, pocity, presvedčenie živého človeka, ktorého korene sú položené v prítomnosti. V deň väčšiny dievčat, keď dovŕšia šestnásť rokov, im poviem ukrajinskú legendu „Kto je najzručnejší remeselník na svete.“

Usilujem sa o to, aby človek po celé roky školskej dochádzky pochopil veľmi jemnú a komplexnú vedu – schopnosť vidieť seba samého. Aby si každý už v puberte pomyslel: čo môžem zanechať v ľuďoch, v práci, v bývaní a rozkvete? Aká čo i len malá kvapka odo mňa vstúpi do večného oceánu ľudskej existencie?

čo si to vyžaduje? Ako viesť výchovná práca v tomto smere?


Vidieť seba malý muž musí sa naučiť vidieť život. Vidieť človeka, chápať a cítiť krásu v ňom, obdivovať ju a byť ňou ohromený, korelovať sa s tým, čo videl a chápať, ako skúšať jeho prednosti s tým, čo považuje za model. Považujem za veľmi dôležité povedať tínedžerom, chlapcom a dievčatám o živote, ktorý prežili. O tom, čo človek v živote dokázal, ako sa hlási generáciám, ktoré od neho preberajú štafetu tvorivosti, tvorivosti ako v príbehu o žiarivom ľudskom živote – „Najšťastnejší človek na zemi“.

Vstupujete do života, chlapci a dievčatá. Pred tebou je slnko tvojho podmanivého dňa – práve vyšlo nad obzor, jeho cesta je ešte pred nami. Oráte pôdu a staviate domy, staviate mosty a pasiete dobytok, radujete sa z príletu vtákov z teplej krajiny a obávate sa o osud nežného stebla trávy – zeleného výhonku pšenice, podnikáte dlhé ťaženia a strieľate do nepriateľa, ak sa rozhodne narušiť posvätné hranice našej vlasti. V tom všetkom zanecháte nejaké zrnko svojej duše, mysle, talentu. Ale svoju dušu môžete naplno investovať len do človeka. Nezabudnite, že musíte byť matkami a otcami. V otcovstve a materstve - najťažšia pracovná múdrosť. Toto je práca, práca a tisíckrát viac práce. S potápajúcim sa srdcom budete musieť počúvať plač novonarodeného syna, otca (obraciam sa teraz na vás budúcich otcov). Synov a dcéry budeš musieť rodiť v bolestiach a bolestiach, mamička (obraciam sa na vás ako budúce mamičky). Ísť do diaľky životná cesta, pamätajte, že si musíte vziať so sebou čo najviac bohatstva z dospievania a mladosti - toto bohatstvo potrebujete na vytvorenie Muža.

existuje ľudová rozprávka o Pustinnom mužovi. Tento muž rád spieval, zabával sa, nevydržal dlho na jednom mieste – celý čas sa presúval zo zeleného poľa na rozkvitnutú lúku, z rozkvitnutej lúky do tienistého lesíka. A tak sa mu narodil syn. Wasteland Man zavesil svoju kolísku na dubový konár a sedí a spieva. A syn rastie míľovými krokmi. Vyskočil z kolísky, podišiel k otcovi a povedal:

- Otec, ukáž mi, čo si urobil vlastnými rukami?

Otec bol prekvapený takými múdrymi rečami svojho syna, usmial sa. Rozmýšľal som, čo ukázať svojmu synovi? Syn čaká, ale otec mlčí a prestal spievať. Syn sa pozrie na vysoký dub a pýta sa:

- Možno si zasadil dub?

Otec sklonil hlavu, mlčí.

Syn otca vzal na pole, pozrel na plný klas pšenice a pýta sa:

- Možno si zdvihol ucho?

Otec sklonil hlavu ešte nižšie, mlčí.

Syn a otec prišli do hlbokého y, syn sa pozerá na modrú oblohu, ktorá sa odráža vo vode, a hovorí:

- Otec, povedz múdre slovo ...

A Pustina nielenže nevie nič robiť rukami, ale nevie ani povedať slová múdrych. Sklonil hlavu ešte nižšie a mlčal ... A tak sa zmenil na trávu prázdnu kvetinu. Kvitne od jari do jesene, ale nedáva ovocie ani semeno.


Ako najväčší smútok sa bojte, mládenci a ženy, vstúpiť do života ako prázdny kvet. Za svoj život bez stopy sa budeš hanbiť pred synom, pred dcérou, pred ľuďmi.

Je desivé si myslieť, že to môže byť: starý muž chodí po zemi, akoby si zaslúžil rešpekt, ale ukázalo sa, že nikto nevie, kto je táto osoba, a nezaslúži si ani úctu, ani spomienku.

Často hovorím dospievajúcim a mladým mužom o váženom, dôstojnom človeku, ktorý zomrel, v snahe prebudiť vrúcnu túžbu zanechať po sebe jasnú stopu na zemi. Tieto príbehy sú zrnkami, ktoré tvoria živú históriu našej doby. Sprostredkovať do vedomia, do duše tínedžera, zmysel bohatého, rušného života, ktorý ľudia dostali, nie je spomienkou, ale hymnou života.

Vasilij Aleksandrovič Suchomlinskij je vynikajúci sovietsky pedagóg a inovátor. Ako vychovať skutočného človeka: (Etika komunistického vzdelávania)

Ak sa vám tento materiál páčil, ponúkame vám výber najlepších materiálov na našej stránke podľa názoru našich čitateľov. Výber - TOP o teórii vzniku civilizácií, histórii ľudstva a o vesmíre, nájdete tam, kde je to pre vás najvýhodnejšie